„Виз ер“ и „ТАВ Македонија“ ги најавија новите шест дестинации со специјален лет за децата без родители

„Виз ер“ и „ТАВ Македонија“ ги најавија новите шест дестинации со специјален лет за децата без родители

Нискобуџетниот авиопревозник „Виз ер“ објави дека на „Александар Велики“ ќе постави и трет авион и потврди дека ќе лета до шест нови дестинации од аеродромите под менаџмент на „ТАВ Македонија“ во Скопје и во Охрид

 Унгарскиот воздухопловен превозник „Виз ер“ ќе воспостави шест нови дестинации од аеродромите во Скопје и во Охрид, со кои оперира „ТАВ Македонија“. Обете компании ги најавија летовите организирајќи специјален, бесплатен, лет за 50-ина штитеници од домот за деца без родители „11 октомври“ до воздушниот простор над Охридското Езеро и назад до „Александар Велики“.

 „Виз ер“, најголемиот нискотарифен авиопревозник во централна и во источна Европа, на 29 јуни ќе позиционира и трет воздухоплов од типот „Ербас 320“ во базата во Скопје. Компанијата ќе отпочне пет нови летови од метрополата до Фридрихсхафен, Осло-Торп, Барселона, Хамбург-Лубек и Нирнберг. За секоја од овие рути ќе има по два термина неделно. Дополнителниот авион ќе му овозможи на „Виз ер“ да го зголеми бројот на летови во неделата на постоечките дестинации од главниот град до Келн, Гетеброг, Франкфурт-Хан, Малме, Милано-Бергамо и Париз-Бове.

 Исто така, „Виз ер“ќе почне да лета и од вториот аеродром во земјава, охридскиот „Св. Апостол Павле“, кој е под менаџмент на „ТАВ Македонија“. Со оваа рута, која што од 1 јули двапати неделно ќе води до Базел-Мулхаус, бројот на летови во мрежата на „Виз ер“ ќе достигне 110. Компанијата сега од Македонија нуди летови до вкупно 20 дестинации во 10 држави.

 - Денешната најава е одлична вест за Македонија. Со зголемувањето на нашата флота во Скопје и додавањето на Охрид во нашата мрежа, создаваме повеќе можности за патување и поголем избор на дестинации. Се надеваме дека ова ќе резултира со создавање повеќе работни места на локално ниво, како и уште повеќе да го поттикне туризмот во земјата. Очекуваме дека шестте нови рути и зголемениот капацитет на постоечките ќе биде широкоградо прифатено од корисниците ако се знае дека овозможуваме уште нискотарифни летови во Македонија - изјави Џон Стивенсон, заменик извршен директор на „Ви зер“.

 Зоран Крстевски, генерален директор на „ТАВ Македонија“, рече дека проширувањето на листата со дестинации од домашните аеродроми е позитивен резултат на посветеното делување на компанијата и додаде:

- Ова е извонредна можност за патниците кои со задоволство ги искористуваат услугите што на секојдневно ниво им ги овозможуваме. Шестте нови летови се потврда за непрекинатата работа со која што обезбедуваме сè што е потребно за воздухопловните компании да ги користат македонските аеродроми, но и за корисниците да го добијат најдоброто можно искуство како патници. Токму последново го имавме предвид кога беше предложен летот за штитениците од домот за деца без родители „11 октомври“ од Скопје. Со тоа што беше организиран, се надеваме дека барем за кратко на овие деца им овозможивме да откријат што значи да се патува со авиони и преку аеродроми. Исто така, оваа активност целосно влегува во нашите замисли за корпоративната општествена одговорност, поле во кое што „ТАВ Македонија“ ќе продолжи да работи и во иднина, со искрена намера да помогне таму каде што е најпотребно - истакна Крстевски.

 
За „ТАВ аеродроми“

„ТАВ Аеродроми“ е еден од водечки оператори на аеродроми во светот. Освен со тие во Скопје и во Охрид, компанијата менаџира со аеродромите „Ататурк“ во Истанбул, „Есенбога“ во Анкара, „Аднан Мендерес“ во Измир, „Газипаша“ во Анталија и „Милас-Бодрум“. Под нејзина капа се и аеродромите во Тбилиси и Батуми во Грузија, Монастир и Енфида-Хамамет во Тунис, Медина во Саудиска Арабија и аеродромот во Загреб во Хрватска. „ТАВ“, исто така, работи и во други области на аеродромски услуги вклучувајќи и бесцарински продавници, храна и пијалоци, обезбедување, информатички технологии и друго. Во тој контекст, „ТАВ“ раководи со комерцијалните сегменти на аеродромот во Рига во Летонија. Заедно со своите филијали, компанијата обезбеди услуги на околу 743.000 летови и 95 милиони патници во 2014 година.

НОВИТЕ РУТИ НА WIZZ AIR ОД СКОПЈЕ:

Дестнација

Денови

Почетен датум

Цени од**

Фридрихсхафен

Пон; Пет

29 јуни

1,199 MKD

Осло-Торп

Пон; Пет

 29 јуни

1,799 MKD

Барселона

Вто; Саб

30 јуни

1,799 MKD

Хамбург-Лубек

Сре, Нед

1 јули

1,499 MKD

Нирнберг

Сре, Нед

1 јули

1,199 MKD

 

 НОВАТА РУТА ОД ОХРИД ДО БАЗЕЛ-МУЛХАУС

Денови

Почетен датум

Цени од**

Сре; Нед

1 јули

1,199 MKD

 

 ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ФРЕКВЕНТНОСТА НА ПОСТОЕЧКИТЕ РУТИ:

Дестинација

Неделни летови

Почеток

Малме

од 5 на 7

29 јуни

Гетеборг

од 3 на 4

29 јуни

Келн

од 2 на 3

30 јуни

Франкфурт-Хан

од 2 на 3

30 јуни

Милано-Бергамо

од 2 на 3

30 јуни

Париз-Бове

од 2 на 3

30 јуни

 
** Билет во еден правец што вклучува аеродромски такси и една мала торба за кабински багаж
 

 За „Виз ер“

Унгарски Wizz Air е најголемата нискобуџетна авиокомпанија во централна и во источна Европа, укажуваат последните податоци на „Иновата“. Под логото на овој воздухопловен бренд летаат 54 авиони од типот „Ербас А320“. Тие опслужуваат повеќе од 360 рути од 19 оперативни бази, меѓу кои е и таа во Скопје. „Виз ер“ поврзува 110 дестинации во 38 земји. Над 2.200 професионалци од областа на авијацијата обезбедуваат супериорна услуга и навистина ниски цени на билети, што на „Виз ер“ ѝ ја осигурува позиција на прв избор на повеќе од 15.8 милиони патници во 2014 година.

Корисни информации

Продавници и ресторани
Продавници и ресторани

На аеродромот ќе најдете голем број на ресторани, продавници за сувенири, винска продавница, бесцаринска продавница, тобако...

Паркинг
Паркинг

Меѓународен Аеродром Скопје располага со сопствен паркинг простор....

Информации за летови
Информации за летови

Информации за пристигнување и заминување на летови на Меѓународниот Аеродром Скопје во реално време

Често поставувани прашања

До/од Меѓународниот Аеродром Скопје има редовен автобуски превоз за патници којшто поминува и застанува на клучни автобуски постојки низ градот Скопје и пристигнува до аеродромот. Со овој автобуски превоз управува компанијата V2V Transporter. Возниот ред на автобусот се подготвува според распоредот на летови  на Меѓународниот Аеродром Скопје. Билетот во една насока за автобускиот превоз чини 199 денари. Повеќе информации можете да најдете во делот Водич за патници на веб-страницата, односно на Автобус.

Меѓународниот Аеродром Скопје работи 24/7. Рестораните и кафулињата како Cakes & Bakes, Café In, Burger King и Need Stop им се постојано достапни на патниците; бизнис-салонот (PrimeClass CIP Service) нуди комфор 24/7, а бесцаринската продавница (ATU Duty Free) е отворена согласно летовите и нуди широк асортиман на производи.

Пријавувањето на патниците на шалтерите за пријавување патници и багаж почнува 180 минути (3 часа) пред закажаното време на полетување (STD) наведено на вашиот авионски билет. Времето на затворање на шалтерот за пријавување на аеродромот е најдоцна 60 минути пред закажаното време на полетување наведено на вашиот авионски билет.
Од почетокот на пандемијата со ковид-19, поради барањата за различни патни документи наметнати од различни земји, ТАВ Македонија апелира патниците да пристигнуваат на аеродром 3 часа пред полетување.

За информации во врска со летовите, следете ја веб-страницата на Меѓународниот Аеродром Скопје, во делот Пристигнувања и/или Заминувања, каде што сите промени во распоредот на летови се обновуваат во реално време, односно како што ни пристигнуваат информациите од авиокомпаниите.

Доколку Ви се потребни итни дополнителни информации за Вашиот лет, можете да го контактирате Шалтерот за информации на телефонскиот број: +389 2 3148 333, кој работи 24/7.

На патниците им е дозволено да носат предмети за кои не се наплаќа како што се: палто, 1 чадор или бастун, 1 женска чанта, 1 камера или двоглед, 1 корпа за носење на новороденче, 1 пар патерици или слични протетички помагала, медицинска опрема од која патникот е зависен, соодветна количина храна за бебиња.

Во врска со висината на надоместоците за багаж, Ве молиме контактирајте ја авиокомпанијата со која летате, бидејќи секоја авиокомпанија има своја политика и правила за багаж.

Ако имате специфични прашања во врска со дозволени/недозволени предмети во багажот, поставете го Вашето прашање до нашиот Оддел за односи со клиенти, на следниот е-мејл: customer.mk@tav.aero

 

Во случај на изгубен или оштетен багаж, веднаш упатете се во Одделот за изгубен багаж, кој е лоциран близу до лентите за подигнување на багажот, односно во зоната за Пристигнувања во државата и по Пасошка контрола, а пред Царинска контрола. 
Нашите вработени ќе ви изготват записник за изгубен/оштетен багаж, со кој потоа ќе се обратите до вашата авиокомпанија. Доколку ви е потребно да го контактирате одделот за изгубен багаж, пишете ни на: lostbaggage@tav.aero 
За изгубени/најдени предмети во авион, контактирајте нé на истиот мејл: lostbaggage@tav.aero 
Ако изгубите или најдете личен предмет во аеродромската зграда, веднаш пријавете или на Шалтерот за информации или пак кај вработените од обезбедувањето, а доколку сте веќе заминати од аеродромот пишете ни на lost.property@tav.aero   
Сите детали на: http://skp.airports.com.mk/.../airpo.../page/lost-luggage-mk

Да. Од 2015 година ТАВ Македонија има воведено бесплатен безжичен, Wi-Fi, интернет на Меѓународниот Аеродром Скопје. Патниците можат преку нивните мобилни уреди да го користат бесплатниот безжичен интернет со едноставно приклучување на безжичната мрежа со име: TAV Airports, без потреба од впишување лозинка.

Вашето возило може да го паркирате на нашиот паркинг без претходна резервација. Оваа услуга е достапна 24/7 на Меѓународниот Аеродром Скопје.
Ценовник за паркинг:
1ч – МКД 100
2ч – МКД 150 
3ч – МКД 200 
4ч – МКД 300 
4-6ч – МКД 400
6-8ч – МКД 500
8-24ч – МКД 1,000
3-5 дена – МКД 3,500
5-7 дена – МКД 4,500
Секој нареден ден – МКД 400     
За повеќе информации за паркинг услугите, ве молиме кликнете на Паркинг.

Да. Меѓународниот Аеродром Скопје има посебно означени паркинг-места за лицата со попреченост и паркингот за нив е бесплатен во рок од 24 часа. Со покажување на сообраќајната дозвола и легитимацијата за попреченоста на Шалтерот за наплата на паркинг, лоциран во терминалната зграда, нашите вработени ќе го поништат паркинг-билетот и лицето со попреченост автоматски ќе биде ослободено од плаќање паркинг. Доколку сите паркинг-места за лицата со попреченост се зафатени, паркирајте се на обично место и следејќи ја истата постапка ќе бидете ослободени од плаќање паркинг.
За повеќе информации за паркинг услугите, ве молиме кликнете на Паркинг или на http://skp.airports.com.mk/mk-MK/passenger-guide-mk/page/-passengers-with-disabilities-and-passengers-with-reduced-mobility-prm-mk-

За патување со миленик во авион потребно е патниците да ги обезбедат сите потребни документи и вакцини за животното пред да тргнат на пат. За подетални информации обратете се во авиокомпанијата со која летате:

https://en.aegeanair.com/travel-information/special-assistance/traveling-with-pet/

https://www.airserbia.com/en/information/ancillary-services/traveling-with-your-pets/about-the-service

https://www.turkishairlines.com/en-us/any-questions/traveling-with-pets/

https://www.croatiaairlines.com/Travel-info/Special-passenger-categories/Animals

https://www.qatarairways.com/en/baggage/animals.html

https://www.austrian.com/Info/Flying/TransportationAnimals

https://www.flypgs.com/en/write-to-us/a0j58000000NHWFAA4#sf-1

https://www.flydubai.com/en/

https://www.lot.com/

https://www.flyedelweiss.com/EN/prepare/flight-preparation/animals-travelling/Pages/general-information.aspx

 

Wizz Air не дозволува домашни миленици во авион, со исклучок на кучиња водичи кои придружуваат лица. За овие кучиња е неопходно да се достават соодветни документи за патување.

https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/travel-information/baggage

Да. Меѓународниот Аеродром Скопје има Служба за помош на патници со попреченост и патници со намалена подвижност – PRM. Службата каде што може да се најде оваа бесплатна услуга, се наоѓа веднаш до Шалтерот за информации, во терминалната зграда. Како личност со намалена подвижност (PRM) се подразбира секое лице чија подвижност е намалена поради физичка попреченост (сензорна или локомоторна), интелектуален дефицит, возраст, болест или друга причина.

Да. На Меѓународниот Аеродром Скопје има просторија за пушење, која се наоѓа во безбедносно-контролираната зона. Просторијата за пушење се наоѓа веднаш до излез број 201, односно од левата страна по пасошка контрола и по пунктот за безбедносен преглед.
Покрај собата за пушење, патниците можат да ги користат и отворените тераси од кафетериите кои се наоѓаат на влезот во терминалната зграда на аеродромот.
Пушењето е забрането во останатиот дел од терминалната зграда.

Во случај на општи прашања за кои не ви е потребен итен одговор, жалби или пофалби, пишете ни на customer.mk@tav.aero Тоа е нашиот Оддел за односи со клиенти, од каде во најкус можен рок ќе добиете одговори на Вашите прашања.