НА СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ: ТАВ МАКЕДОНИЈА ГО ПРЕЧЕКА ПРВИОТ ЛЕТ НА НОРВЕЏИАН ЕРЛАЈНС ОД ОСЛО

НА СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ: ТАВ МАКЕДОНИЈА ГО ПРЕЧЕКА ПРВИОТ ЛЕТ НА НОРВЕЏИАН ЕРЛАЈНС ОД ОСЛО

ТАВ Македонија денеска, петок, 23-ти јуни 2023 година, го пречека првиот лет на Норвеџиан ерлајнс од Осло на Меѓународниот Аеродром Скопје, со што го означи влезот на оваа нова авиокомпанија на македонскиот авијациски пазар и Осло-Скопје-Осло, како нова сезонска линија
ТАВ Македонија, утринава, со воден мост за добредојде, на Меѓународниот Аеродром Скопје, го пречека првиот лет на скандинавската реномирана авиокомпанија Норвеџиан ерлајнс од Осло. 
Со Боинг 737, со капацитет од 189 патници, авиокомпанијата за прв пат слета на Меѓународниот Аеродром Скопје, со што го означи почетокот на комерцијалните операции на македонскиот пазар.
„Како ТАВ сме возбудени што го дочекавме и прославивме влезот на Норвеџиан ерлајнс на македонскиот пазар, со денешниот прв лет од космополитскиот центар на Норвешка - Осло, до Скопје. Меѓународниот Аеродром Скопје, од денеска, 23-ти јуни, ќе биде поврзан авионски со главниот град на Норвешка, со аеродромот во Осло Гардермон, двапати неделно, во понеделник и петок. Норвеџиан ерлајнс за прв пат ќе лета до Меѓународниот Аеродром Скопје, со што ќе се создаде уште една можност за македонските граѓани да пристигнат до Осло и да ја посетат земјата на прекрасните фјордови и поларната светлина. Среќни сме што авиокомпанијата почна со работа и се надеваме на долгорочна и успешна соработка и многу среќни и задоволни патници“, изјави Неџат Курт, Генерален директор на ТАВ Македонија.
Претставниците на ТАВ Македонија истакнаа дека оваа нова рута ќе им овозможи на патниците и од Северна Македонија и од Норвешка да уживаат и да ги откријат убавините на двата града – Осло, динамичен и прогресивен град опкружен со прекрасни природни убавини, кој ветува незаборавно искуство. Посетителите можат да се нурнат во богатото викиншко наследство, да истражуваат музеи од светска класа и да уживаат во кулинарските задоволства на нордиската храна. Уникатниот спој на историјата, културата и модернизмот на Осло го прави дестинација којашто патниците треба да ја посетат, а Скопје, со својата богата историја, живописна култура и пејзажи што го одземаат здивот, им нуди на посетителите волшебно искуство. Од величественото скопско кале до живописната стара чаршија, градот може да се пофали со низа атракции кои чекаат да бидат истражени.

„Задоволни сме што сме присутни во Скопје и со нетрпение очекуваме да пречекаме нови патници на нашите летови. Осло има историски места и се наоѓа покрај фјордовите и претставува популарна дестинација за многу туристи. Исто така, со нетрпение очекуваме да донесеме многу Норвежани во Скопје, овде во убавата Северна Македонија, ова лето“, изјави Магнус Томе Морсанд, Главен комерцијален директор на Норвеџиан ерлајнс.
Со својата модерна и економична флота на авиони кои придонесуваат за постигнување на нејзините долгорочни цели за одржливост и посветеноста на исклучителни услуги, Норвеџиан се стреми да им обезбеди на патниците извонредно патување. Патниците на релација Осло – Скопје и Скопје – Осло можат да очекуваат удобно седење, вкусна кујна и широк спектар на опции за забава, што го прави нивното приближно 3-часовно патување пријатно од почеток до крај. Познатото гостопримство на Норвешка и вниманието на деталите ќе се погрижат секој патник да се чувствува ценет и добро згрижен во текот на нивниот лет.
Резервација и резервација на авионски билети е достапна на веб-страницата на Норвеџиан ерлајнс: https://www.norwegian.com/en 
Летовите се закажани од денеска 23-ти јуни, во петок и понеделник. Летовите во петок поаѓаат од аеродромот во Осло во 06:35 часот, а на скопскиот аеродром пристигнуваат во 09:40 часот, додека враќањето за Осло од Скопје е во 10:20 часот. Во понеделник, времето на поаѓање од Осло е 17:15 часот, а на Меѓународниот Аеродром Скопје во 20:20 часот.

ТАВ Македонија продолжува да бележи позитивен тренд на закрепнување во авиосообраќајот. Во пет месеци од 2023 година, ТАВ Македонија опслужи 1.036.296 патници кои патувале преку двата македонски аеродроми, Меѓународниот Аеродром Скопје и Аеродромот Свети Апостол Павле Охрид. Оваа бројка претставува зголемување од 45 отсто во однос на истиот период во 2022 година и 13 отсто зголемување во однос на 2019 година, која се смета за референтна година во воздухопловството, по кризата со Ковид-19. Во истиот период, јануари-мај 2023 година, бројот на летови на двата македонски аеродроми достигна 8.097 со годишен пораст од 29 отсто и 6 отсто зголемување во однос на 2019 година.